9 olulist põhjust pillimängu õppimiseks

Kõrvaklappidest ja kõlaritest kostuv muusika saadab meid kõikjal läbi elu: kodus, koolis, tööl, autos, ühissõidukis, ostukeskuses ja kohvikus. See on kujunenud nii tavaliseks, et ilma sellele mõtlemata ei pruugi muusikat isegi märgata. Pigem tajume hoopis selle puudumist. Muusikat on meeldiv kuulata, see aitab aega sisustada, mõtteid igapäevamuredelt eemale viia – ja loob üldiselt hea enesetunde.

Aga millist kasu toob see, kui ise mõni pill ära õppida ja muusikat luua? Selgub, et muusikaõppel on üllatavalt suur positiivne mõju, seda nii vaimselt kui füüsiliselt. Pillimäng parandab paljusid erinevaid oskusi ja funktsioone, millest tavaelus kasu on, sealhulgas näiteks mälu, väljendusoskust, motoorikat ja ruumilist taju.

1. Parem mälu

Pillimäng parandab nii meie aju kognitiivseid võimeid kui ka lihasmälu. Mängimise ajal peab aju töötama sujuvalt ja tõhusalt, pingutades rohkem kui näiteks raamatut lugedes või muusikat kuulates, sest lisaks info vastuvõtmisele tuleb ka sõrmed panna liikuma nii, et tekiks soovitud heli ja rütm. See kaasab mõlemat ajupoolkera ning tugevdab närvisüsteemi erinevate osade vahelisi ühendusi. Lisaks sellele parandab pilli mängimine keskendumisvõimet, üldist tähelepanuvõimet, koordinatsiooni ja reaktsioonikiirust, mis on kõik igapäevaelus olulised.

2. Paremad sõbrad

Ühine hobi võimaldab rikastada oma sõpruskonda teiste pillimängijatega, kellega koos musitseerida. Avaneb võimalus koos sõpradega jämmida ja mõnusalt aega veeta. See arendab ühtlasi juhtimis- ja meeskonnatöö oskusi.

3. Vähem stressi

Muusika toidab meie hinge, sellel on ainulaadne mõju meie tundemaailmale. See võib meid rõõmustada, kurvastada või lihtsalt võimendada emotsiooni, mis meid parajasti valdab. Muusika rahustab, korrastab meie tundeid, luues harmooniat ja tasakaalu.

Rahustav muusika leevendab ärevust, takistades südame löögisageduse ja vererõhu tõusu. Peale selle alaneb stressihormooni kortisooli tase. Need kõik on stressi bioloogilised tunnused. Muusika nautimine kutsub esile dopamiini vabanemist ja õnnetunnet.

4. See on lõbus!

Inimesed täidavad oma elu hobidega, mis teevad neid õnnelikuks. Ja erinevalt passiivsetest ajaviidetest nagu videote vaatamine või sotsiaalmeedia uudisvoo kerimine, on pillimäng aktiivne meelelahutuse vorm, mis stimuleerib meie aju.

Kuigi on olemas palju teaduslikke põhjendusi selle kohta, miks muusikaõpe on nii kasulik, võib pillimängu õppida ka lihtsalt sellepärast, et seda on nii uskumatult lõbus teha. Uute tehnikate ja lugude äraõppimine on mõistagi suur eneseületus, aga ennekõike on tähtis, et õpilane ise oma pillimängu naudiks. Olgu õpitavaks instrumendiks kitarr, klaver või flööt – kui pill selgeks saada, siis toob see rõõmu nii endale kui teistele.

5. Rohkem enesekindlust

Enesekindlus tekib siis, kui inimene end mistahes tegevuse juures mugavalt tunneb. Üksi harjutatud palade esitamine õpetaja, pere või sõprade ees kasvatab julgust. Nii õpime ka koolis või tööl avalikult esinema.

6. Rohkem kannatlikkust

Muusikariista selgeksõppimine ei toimu üleöö. Isegi mitte siis, kui õpetaja endast kõik annab. Pillimäng võib tähendada mitte üksnes tundide ja päevade, vaid ka kuude- ja aastatepikkust harjutamist.

See nõuab pingutust ja pühendumist ning on eriti kasulik lastele mõistmaks, et tulemusteni jõudmiseks tuleb oma aega planeerida, seda otstarbekalt kasutada. Ja mis kõige tähtsam – regulaarselt iseseisvalt harjutada. Mida rohkem oleme nõus millegi nimel pingutama, seda suuremad on saavutused. Jah, see võtab aega ja nõuab vaeva, aga on seda kõike väärt.

7. Parem eneseväljendus

Muusikaga tegelemine on loominguline tegevus, see arendab loovust ja aitab väljendada tundeid. Muusika edastab emotsioone ja korrastab mõtteid, vastavalt tujule võib igaüks oma vabal valikul süveneda kas laulusõnadesse, teose rütmi või meloodiasse.

Muusikaline väljendusviis toetab inimese individuaalse eripära kujunemist, luues ja avardades võimalusi muusikast rõõmu tunda. Igaühel on võimalik leida oma isiklik side ja tõlgendus tuntud heliteostele.

8. Rohkem eneseteostust

Pillimäng loob hea enesetunde ja teadmise, et oled saanud hakkama millegagi, mis mõnda aega tagasi tundus võimatu. See tekitab põhjendatud uhkust – pole tõesti paremat eneseteostuse tunnet, kui see, mis tekib raske ülesanne täitmisel ja tulemuse täiuslikuks muutmisel. Nii on elu ilusam ja mitmekesisem!

9. Elukestev õpe

Muusikaga tegelemine aitab kõigil, kel selle vastu vähegi huvi on, ennast leida ja paremini mõista. See on üks neid kõiki kõnetavaid valdkondi, mille jaoks ei ole keegi kunagi liiga noor ega liiga vana. Loomulikult on ideaalne, kui muusikaõpingud saavad alguse juba lapsepõlves, kuid muusikainstrumendi õppimine ja selle nautimine ei tunne vanusepiiri.

Kui tunned, et soovid ka ise pillimängu käsile võtta, siis võta meiega ühendust ja tule Waikuse individuaalõppesse!

Previous
Previous

Irise esimene kitarritund